Jump to the main content block
:::
:::

Experiences

  • Executive Vice President, National Cheng Kung University, Taiwan, R.O.C. (2020/8- present)
  • Director, Office of Academic Integrity, National Cheng Kung University, Taiwan, R.O.C. (2020/8- present)
  • Director, Center for General Education, National Cheng Kung University, Taiwan, R.O.C. (2018/2- present)
  • Distinguished Professor, Department of Biochemistry, College of Medicine, National Cheng Kung University, Taiwan, R.O.C. (2002/8- present)
  • Vice President, Office of Academic Affairs, National Cheng Kung University, Taiwan, R.O.C. (2015/02-2019/01)
  • Vice Dean, College of Medicine, National Cheng Kung University, Taiwan, R.O.C. (2013/08-2015/01)
  • Chairman, Institute of Basic Medical Sciences, College of Medicine, National Cheng Kung University, Taiwan, R.O.C. (2009/08-2014/07)
  • Chairman, Department of Biochemistry, College of Medicine, National Cheng Kung University, Taiwan, R.O.C. (2002/08-2005/07)
  • Chairman, Institute of Clinical Pharmacy, College of Medicine, National Cheng Kung University, Taiwan, R.O.C. (1998/08-2001/07)
  • Professor, Department of Biochemistry, College of Medicine, National Cheng Kung University, Taiwan, R.O.C. (1995/08-2002/07)
  • Associate professor, Department of Biochemistry, College of Medicine, National Cheng Kung University, Taiwan, R.O.C. (1990/08-1995/07)
  • Associate professor, Institute of Biochemical Sciences, College of Science, National Taiwan University, Taiwan, R.O.C. (1987/08-1990/07)